A hifi rendszerek alappillérei a hangfalak

hangfalak

A házimozi rendszerek hatékonysága nagymértékben függ a hangsugárzók minőségétől. Kevésbé jó megoldásnak számítanak a tipikus kétutas hangfalak, amiknél a magassugárzó vízszintesen és függőlegesen is két mélyközép membrán közé helyeződik. Sok gyártó választja ezt a kialakítást főként helykihasználás szempontjából, azonban a hozzáértő hangfal tervezők kerülik ezt.

A hangfalak elhelyezése és a rezgéscsillapító alátétek fontossága is meghatározó lehet a végeredmény szempontjából. Mivel minden helység más és más, általános szabály nem létezik a hangfalak megfelelő elhelyezésre, minden esetben figyelembe kell venni az egyedi sajátosságokat és igényeket.

Alapvető azonban az egyenlő oldalú háromszögben való elhelyezés az, ami a lehető legtöbb esetben alkalmazandó, tehát a hangfalak egymástól való távolsága ugyanolyan legyen, mint amilyen távolságra esik a hallgatási pozíció. A hangfal befordítását általában a mellékelt útmutatón feltűnteti a gyártó. Alapesetben elmondható, hogy a jobb oldali sugárzó a jobb vállnak, a bal oldali pedig a balnak legyen célozva.

A megfelelő erősítő kiválasztásának szempontjai

A hifi és házimozi rendszerek hangminőségét több tényező is együttesen befolyásolja. Ezen rendszerek alapvető eleme az erősítő, ami a bemenő jelszint erősítéséről gondoskodik, lehetőség szerint jelalak, fázismenet és más egyéb villamos paraméter torzulása nélkül.

Az erősítő lehet akár egy kis jelszintű (phono, előerősítő, stb.) vagy esetleg egy közepes, nagyobb jelszintű típus (integrált, fejhallgató, végerősítő), a lényeges szempont az egyszerűség kell legyen. Fontos szempont még a jó tápegység, ugyanis ha a hifi/házimozi berendezés bármely készülékének tápegysége túl magas zajt termel, nem elég stabil vagy nincs mögöttes tartaléka, akkor az elvárt optimális végeredmény is elmarad.

Részesítsük tehát előnyben a letisztult, egyszerűbb készülékeket, amelyek a tökéletes hangminőségre és nem a marketing által támogatott helyezésre utaznak! Elmondható továbbá, hogy a teljesítmény ebben az esetben nem feltétlenül a minőség mutatója.

Szerkeszto

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük