A leggyakoribb kérdések és válaszok az önkéntes nyugdíjpénztárral kapcsolatban

Az ÖNYP, vagyis az önkéntes nyugdíjpénztár hazánk legrégebb óta fennálló nyugdíj előtakarékossági formája. Ráadásul azon három, államilag támogatott megtakarítási forma egyike, amelyet az állam 20 százalékos adójóváírással jutalmaz. Az alábbiakban a leggyakoribb kérdésekre adunk választ.

 

A nyugdíjpénztár megbízható?

 

Sajnos még a mai napig sokan keverik az ÖNYP-t az egykoron állami működtetésű nyugdíjpénztárral, amelyről mindenki tudja, hogy bedőlt. Az önkéntes nyugdíjpénztár viszont teljesen független az államtól, oly annyira, hogy még adótartozás esetén sem lehet hozzányúlni. Ezen kívül stabilitása nem csak az állam intézkedései ellen védenek, de az infláció sem fogja veszélyeztetni a pénztári tagságunkat. Egy olyan megbízható lehetőségről van tehát szó, ami nyugodt szívvel választható bárki számára, ráadásul már havi pár ezer forintos befizetéssel hatékonyan működtethető.

 

Milyen lehetőségeim vannak nyugdíjpénztári tagként?

Amikor taggá válunk, többféle portfólió közül választhatunk. Ezek a portfóliók azok, amelyeket a pénztár pénzügyi szakemberei fognak számunkra kezelni. Értékpapírok találhatóak a portfóliókban, amelyek portfóliókat egyébként a tagságunk ideje alatt is cserélhetünk, hiszen mindegyik más. Léteznek alacsony kockázatúak, kiegyensúlyozottak és jó hozamokat hozó, ám magas kockázatú portfóliók is. Ezen kívül a nyugdíjpénztári tagság másik hatalmas előnye, hogy nem csak a nyugdíjas éveinkre gyűjthetünk. Tíz év tagság után vehetünk ki a hozamokból, onnantól pedig háromévente van lehetőség az újabb kivételre. Ez pedig egy remek választás azok számára, akik például tíz év múlva terveznek egy nagyobb nyaralást vagy éppen új házat venni. Vagyis ebből a szempontból az önkéntes nyugdíjpénztár kiváló választás azon fiataloknak is, akik a nyugdíjazásuk előtti megtakarításukra is gondolni szeretnének.

 

Milyen hozamokat várhatok a nyugdíjpénztári tagság esetén?

 

A hozamok igencsak változóak lehetnek. Például az alacsony kockázatú portfóliók esetén értelemszerűen stabil hozamot várhatunk, hiszen ebben az esetben kell attól tartanunk, hogy egy adott évben rosszabbul fog teljesíteni a befektetésünk. Ugyanakkor a hozamok is alacsonyak, ami átlagosan olyan 3 százalék körül mozog, ellenben például a magas kockázatú portfóliókkal, amelyek például növekedési vagy dinamikus címszó alatt szerepelnek. Ezek között már 6 és 15 százalék körüli hozamokat is remélhetünk. Viszont itt fennáll a lehetősége annak, hogy nem mindig érjük el ezeket a hozamokat. A választás lehetősége tehát adott, és természetesen a pénzügyi tanácsadók hatékony segítséget nyújtanak abban, hogy valóban megtaláljuk a legjobb portfóliókat és persze nyugdíjpénztárt a magunk számára. A grantis.hu oldalán például profi tanácsadókkal vehetjük fel a kapcsolatot, akik ráadásul teljesen függetlenek. Ezen kívül részletes és jól érthető leírásokat kaphatunk az önkéntes nyugdíjpénztár részleteiről is, valamint használhatjuk a Grantis kalkulátorát, amely még jobban segít a döntésben.

nemadmin

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük